Súčasnosť
Dominantou obce Hervartov je aj v súčasnosti drevený gotický kostolík sv. Františka z Assisi, ktorý bol zapísaný v roku 2008 do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je to jediný rímskokatolícky drevený chrám na severovýchode Slovenska. V ochrannom pásme kostolíka sa nachádzajú národné kultúrne pamiatky - sýpky (sypance), ktoré predstavujú zachovanú pôvodnú ľudovú architektúru. V spolupráci s vlastníkmi sýpok prebieha postupne ich rekonštrukcia s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Pri kostolíku bol vybudovaný objekt služieb cestovného ruchu ako združená investícia VÚC Prešov a obce Hervartov.
Obec sa neustále rozvíja a skrášľuje. Za posledné obdobie boli získané finančné prostriedky zo štátnych dotácií a z eurofondov, pretože z vlastných zdrojov by nebolo možné realizovať výstavbu v obci v takomto rozsahu. V roku 1999 bola obec splynofikovaná. Následne boli zrekonštruované miestne komunikácie a bol vybudovaný nový most. Rozšíril sa intravilán obce s infraštruktúrou, aby bola zabezpečená možnosť výstavby rodinných domov, najmä pre mladé rodiny. Spracovaný a schválený bol Územný plán obce a Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja obce.
Bola odkúpená časť kultúrno-správnej budovy od vlastníka Jednota SD, v ktorej sú prevádzkované Potraviny a Pohostinstvo. Prístavbou kultúrno-správnej budovy bolo rozšírené javisko v sále a v jej priestoroch na prízemí bol vybudovaný salónik, ktorý slúži občanom na rôzne spoločenské príležitosti (oslavy jubileí, krstiny a pod.). Nová fasáda na tejto prístavbe bola realizovaná z dotácie Úradu vlády SR (rezerva predsedu vlády). Od roku 2010 prebiehala komplexná rekonštrukcia kultúrno-správnej budovy financovaná z eurofondov - projekt schválený v rámci "Programu rozvoja vidieka". Realizované boli nasledovné práce: nadstavba - priestory pre obecný úrad, nová strecha, výmena okien v celom objekte, zateplenie budovy, nová fasáda. V rámci poslednej rekonštrukcie bola vymenená elektroinštalácia v objekte kultúrno-správnej budovy, vymenená podlaha a strop v spoločenskej sále a pribudovaný balkón k spoločenskej sále.
Dom nádeje bol vybudovaný prístavbou ku kostolu Božského Srdca Ježišovho. Rozšírením nn siete bolo zabezpečené osvetlenie cintorína.
Rekonštrukcia sociálnych zariadení v základnej škole bola realizovaná z prostriedkov Ministerstva financií SR a nadstavba základnej školy z prostriedkov vyčlenených na riešenie havarijných stavov školských zariadení. Rekonštrukcia pokračovala nadstavbou základnej školy, výmenou okien a pribudovaním telocvične. Materská škola bola presťahovaná do nových priestorov v budove základnej školy.
V roku 2010 bolo vybudované viacúčelové ihrisko v areáli pri základnej škole.
Obec sa v roku 2011 prihlásila do súťaže Dedina roka, v ktorej obsadila pekné 3. miesto. Víťaznou obcou sa stala Oravská Lesná, druhé miesto obsadila obec Pruské.
Obec úspešne rozvíja cezhraničnú spoluprácu s Poľskom. Našim partnerom v roku 2011 sa stala Gmina Gródek nad Dunajcom. Následne obec získala ďalšie partnerské gminy: Uście Gorlickie a Sekowa.
V rokoch 2012 - 2013 bol úspešne realizovaný projekt Protipovodňová ochrana povodia Valalského potoka a obce Hervartov v celkovej hodnote 3 375 693,52 € (projekt bol schválený v roku 2011).
V roku 2014 bola vybudovaná nová rozhľadňa v rámci poľsko-slovenskej cezhraničnej spolupráce v sedle najvyššieho vrchu Žobrák. Vedľa rozhľadne bol vybudovaný prístrešok s ohniskom. V rokoch 2022-2024 obec realizovala novú krížovú cestu a útulňu na prenocovanie cca 10-15 osôb v rámci projektu PSK.